TURİZM SANAT YAZAR GÖRÜŞ GİRESUN GÜNCEL GİRESUN İLÇELERDEN KARADENİZ GÜNCEL TÜRKİYE GÜNCEL YURTDIŞI GÜNCEL PROFES. SPOR AMATÖR FUTBOL TOPAL OSMANAĞA RÖPORTAJ VEFAT
Ana Sayfa > TÜRKİYE GÜNCEL > Düz Liseler Kaldırılıyor
Düz Liseler Kaldırılıyor
Yeni sistemle kalitenin artacağı, mesleki-teknik ortaöğretime daha fazla öğrencinin yönlendirileceği belirtildi.. ...
12-08-2013 12:03
TÜRKİYE GÜNCEL
0 Yorum
Haberi Yazdır
İlgili Haberler
BİR BAŞKA GİRESUN
Cumhuriyet Dönemi Başbakanlarımız;
CUMHURBAŞKANLARIMIZ
BÜLENT BEKTAŞOĞLU;
BEKTAŞOĞLU: BELEDİYELER HALK OTOBÜSLERİ ÇALIŞMALI

Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk CNN'ye verdiği bilgide,düz lise olarak bilinen genel liselerin kaldırıldığını belirtti....

Bu sisteme 2013-2014’te tamamen geçilmiş olacağını açıkladı. Anadolu liseleri sınavını kazanamayanların meslek liselerine gidecek.Sınıflar 30 kişilik olacak. Okul ve öğretmen açığı olmayacak.

2013-2014 eğitim ve öğretim döneminde genel liselerin kapatılarak anadolu ve meslek liseleri uygulamasına geçilmiş olacak. 
-  Genel liseler üniversiteye öğrenci hazırlayan okullardır. Genel liseyi bitirdiği halde el berecisi de olmayan öğrenciler vasıfsız eleman olarak toplumda iş bulmakta zorluk çekmekteler. Bu nedenle 2013-1014 öğretim yılına kadar anadolu liselerine giremeyen öğrenciler eğitim-öğretimlerini genel liselerde sürdürecekler. 2013-2014 öğretim yılından sonra meslek liselerini tercih ederek bu okullarda eğitim-öğretimlerine devam edecekler. Mesleki ve teknik öğretim kurumlarına sınavsız girilecek. 
-  Anadolu liselerine sınavla öğrenci alındığından bu öğrenciler daha iyi eğitim-öğretim yapacaklar ve başarı seviyesi yükselecek. 
-  Genel liseler anadolu lisesine ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna dönüştürüleceği için fiziki mekân sıkıntısı çekilmeyecek. Bu durumda açıkta kalan öğrenci de olmayacak. Sistem bütünlüğü içinde meslek liselerinde okumak istemeyen öğrencilerin durumu tekrar değerlendirilecek ve mağdur edilmeyecek.
-  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 9. sınıfları ortak olacağı için kapasite sorunu yaşanmayacak. 
-  Devir nedeniyle öğretmen, fiziki mekân ve personel konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak.
-  Genel lise öğretmenlerinin anadolu liselerinde eğitim verilmeleri için atama yönetmeliğinde değişiklik yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmelerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik’te genel lise öğretmenlerinin belli kriterler dahilinde Anadolu liselerine atanmasında kolaylık sağlanacak.
-  Sınıf mevcutları 30 öğrenciye inecek. Anadolu liselerinde kalite artacak.
-  1953 genel lise Anadolu lisesine dönüştürülecek.

Etiketler :
Düz Liseler Kaldırılıyor -
12-08-2013 12:03
TÜRKİYE GÜNCEL
0 Yorum
Haberi Yazdır
YORUM YAZ
GÜNDEM
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Bitkisel ÜrünlerdoğalDoğal Alem
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© GİRESUN HABER AL
Kodlama : Networkbil.net