TURİZM SANAT YAZAR GÖRÜŞ GİRESUN GÜNCEL GİRESUN İLÇELERDEN KARADENİZ GÜNCEL TÜRKİYE GÜNCEL YURTDIŞI GÜNCEL PROFES. SPOR AMATÖR FUTBOL TOPAL OSMANAĞA RÖPORTAJ VEFAT
Ana Sayfa > GİRESUN GÜNCEL > İl Başkanı kim veya nasıl biri olmalı?..
İl Başkanı kim veya nasıl biri olmalı?..
Sayın Hilmi Taşkın, 23.9.2013 tarihli “Susmak mı yoksa yazmak mı daha doğru” başlıklı yazısında siyasette pek rastlanmayan bir özeleştiriye imza atmış. Mevzuu; Gazi Caddesi düzenlemesinde ve Balık Hali inşaatında göze batan usulsüzlükler… Demokrasiye yaptığı güzel katkıdan dolayı Sayın Taşkın’ı tebrik etmek gerekir. ...
25-09-2013 18:30
GİRESUN GÜNCEL
0 Yorum
Haberi Yazdır
İlgili Haberler
Osman Ağa Bir Kahramandır
GİRESUN VAKFI'NIN TRT'YE TOPAL OSMAN AĞA TEPKİSİ
KULOĞLU “GAZİ TOPAL OSMAN AĞA ”BİZİM BAŞTACIMIZDIR”
GİREBİ İLE DOMUZ AVI
ÖNCELİĞİMİZ MODERN VE EKSİKSİZ BİR KÖY

 

                                                                                                                              “Ey Gönül! Bir sürü dostlarının yanında, elbet ki düşmanların da olacak;

 Ama imtihan ya bu, onca düşmanın var iken seni dostun vuracak.” (Hz. Mevlana)

Ak Parti’de kan değişimi!..

Önceki “Mahalli Seçimlerde Aday Kriterleri”  başlıklı 4 yazımızda Giresun’un 15 ilçesinde, ilçe başkanları ile belediye başkanlarının durumlarını ve bugüne kadar ismi aday adayı olarak zikredilenleri kısmen değerlendirmeye çalıştık.

.Bu yazımızda müstakil olarak, Giresun merkez adaylarını geniş kapsamlı değerlendirelim derken, Ak Parti il ve ilçe teşkilatlarının istifaları ister istemez gündemi değiştirdi.

Teşkilat istifaları…

Ak PartiGiresun İl Teşkilatında (artık sağır sultanın bile duyduğu) ihtilaflı duruma nihayet Genel Başkan Sayın Erdoğan’ın talimatıyla neşter vuruldu.

Bu sıkıntılı durumu ilk defa 2 Eylül 2012 tarihli Milletvekilleri İl Başkanı ile ters düşerse” başlıklı yazımızla gündeme taşımıştık. Bu mevzuda bugüne kadar 5-6 yazı yazdık.

Neşter operasyonunda geç kalınmış olsa da daha fazla geciktirilmediği için hamd etmek gerekir.

Belki de ‘geç kalınmadı, en uygun zaman beklenildi’ denilebilir!

Yaşanan ve bilinen olumsuzluklara rağmen il, ilçe, Kadın Kolları ve Gençlik kolları asil ve yedekleriyle bir günde 300’e yakın ismin topluca istifalarını sunması, teşkilatçılık ve parti adına takdir edilmesi gereken bir husustur.

Kavgasız ve gürültüsüz böyle bir operasyon, Genel Başkan Sayın Erdoğan’ın liderlik gücünü gösterdiği gibi, aynı zamanda Ak Partili teşkilat mensuplarının da partilerine ve liderlerine olan bağlılığının göstergesidir.

İstifaları Genel Merkez istemiş olsa da, tepki göstermeksizin istifa eden bütün üyeleri tebrik etmek gerekir.

Hatta bu güzel tavır diğer muhalefet partilerine de örnek olmalıdır.

Demokrasi adına da sevinilecek bir durumdur.

Bundan sonra nasıl hareket edilmeli?!..

Giresun’daki ihtilafın tarafları; 3 milletvekili, il teşkilatı, Merkez ilçe teşkilatı ve Kadın Kolları idi.

İhtilafın çözümü için Milletvekillerinin ihracı veya istifaları istenilmeyeceğine göre, en sağlıklı yol; diğer tarafların istifalarının istenilmesiydi. Nitekim doğru olan yapıldı.

Ancak yeni teşkilat kuruluşunda bir ayrıntının göz ardı edilmeyeceğini ümit ediyoruz:

Bu taraflardan her birinin önyargıdan arınmış fikir üretme ihtimalleri oldukça zayıftır. Bunların çözüm diye sunacakları her teklif yeni bir probleme sebebiyet verebilir. İstifa etmiş dahi olsalar, muhtemeldir ki il teşkilatı üyelerinin teklif ettikleri isimlere milletvekilleri veya merkez ilçe üyeleri mesafeli duracak, yine milletvekilleri veya merkez ilçenin teklif ettikleri isimlere de il teşkilat üyeleri mesafeli bakacaklardır.

Uzun süredir birbirlerine selam vermekten kaçınan, fakat aleyhlerine konuşmaktan kaçınmayan, kerhen bazen bir arada oturmak zorunda kalmış kişiler; bugün bu istifalardan sonra sarmaş-dolaş, hoş-sohbet görüntü pozları vermeye kalkışabilirler. Muhtemeldir ki bu tavırlar; tekrar yeni yönetimlerde birlikte yer alabilmek için sergilenen sahte gülücüklerdir.

Çözüm nasıl olmalı?

·         Probleme sebep olanlar, problemin parçası, tarafı olanlar; çözüm üretemezler.

·         Yeni oluşumun olmazsa olmazı;geçmiş yıllarda il başkanlığı yapmış olanların tekrar denenmesi yerine, yeni isimlerle yola devam edilmelidir. Geçmişte hizmet kervanına katılmış olanlar, başarılı da olsalar nihayet (diğerlerine göre) bir grup sayılacaktır. Her birinin sevenleri var, sevmeyenleri var. Daha ilk günlerde eski defterlerin karıştırılmasına sebep olabilirler. Yeni isimler, yeni heyecan katabilirler.

·         En ideal yeni teşkilat;kuruluştan bugüne kadar teşkilat birimlerinde (yönetim kurulları, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi (asil ve yedek) üyeliklerinde) vazife almış olanlara yeni oluşumda yer verilmemeli, tamamen  yeni isimlerden teşekkül ettirilmeli. Parti kurulduğunda 15 yaşında olan genç, bugün 25 yaşında, 20’sinde olan bugün 30’undadır. Bu süre içinde emekli olmuş bir hayli yeni işçi ve memurun da vazife almak için sırada beklediği unutulmamalıdır.

·         2. Derece de ideal teşkilat; ilk kuruluş yıllarında vazife almış ve tecrübe kazanmış 3-5 ismin yanına önceki dönemlerde yedek listelerde yer verilmiş olanlarla takviye edilmeli, ekserisi yeni isimlerden müteşekkil olmalıdır.

İl Başkanı kim veya nasıl biri olmalı?..

·         Milletvekillerinin müdahale etmeyeceği veya edemeyeceği biri olmalıdır.

·         Gelecek genel seçimde adaylık düşüncesi olmayan biri tercih edilmelidir ki daha objektif bir yönetim kurulmasına imkân tanınmış olsun. Adaylık düşüncesi olanlardan mahalli seçimlere kadar hizmet vermeleri istenebilir.

·         Sakin denizde herkes kaptanlık yapabilir… Fırtınalı havada kaptanlık yapabilecek kabiliyette biri olmalıdır.

·         Yeni il başkanına vazifesi, bizzat Sayın Başbakan tarafından (3 Milletvekilinin yanında) tevdi edilmeli ki milletvekillerinin vesayet görüntüsü izale edilmiş olsun.

·         Özellikle mahalli seçimlere kadar şahsi ticari ve mesleki işini askıya alabilecek, bütün enerjisini siyasete harcayabilecek biri olmalıdır.

·         10 yılda 10 il başkanının değiştiği yerde kusur sadece il başkanlarında mıdır? Bu başkanların hiçbiri o makamı zorla işgal etmemişlerdi. Daha önce o makama ehil görülüp getirilen ve hizmetinden de istifade edilenlerden bugün selam dahi verilmeyenler var. Başkan tespitinde acele edilmemeli, alternatifler iyi değerlendirilmelidir.

Muhtemel İl Başkanları…

İstifalar ve yeni oluşum çok hızlı gelişti… Genel Merkezin Cuma günü aldığı “teşkilatların istifa ettirilme kararı” iki koordinatör milletvekili (Karadeniz Bölge Koordinatörü Çorum Milletvekili Murat Yıldırım ve Giresun Koordinatörü Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak) riyasetinde Pazar günü neticelendiriliyor… Akabinde aynı gün, istifa eden bütün üyelerle “yeni başkan kim olmalıdır?” istişaresi yapılıyor. Pazartesi günü bütün ilçe başkanları ve belediye başkanlarıyla  Sivil Toplum Teşkilatlarıyla istişareler tamamlanıyor.

Mini temayül yoklamasıda denebilecek bu istişareler neticesinde, İl Başkanı olabilecek isimler arasında öne çıktığı iddia edilenler: Eski İl Başkanlarından Aytekin Şenlikoğlu ve Zeki Çakır, Giresun Ticaret Borsası Başkanı ve Görele eski İlçe Başkanı Mustafa Demirci, Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Karadere, Kurucu üyeMürşit Gürel, Duroğlu BelediyeBaşkanı Murat Kılıçarslan ve 22. nci dönem Milletvekili Hasan Aydın…

Basına pek sızdırılmayan, lakin koordinatörlere ve Genel Merkez yetkililerine il başkanı olabilecek isimler arasın; 23. üncü dönem Ak Parti Milletvekili Av. H.Hasan Sönmez, 20-21.inci dönem Fazilet Partisi Milletvekili Doç.Dr.Turan Alçelik, 2011 seçimlerinde Ak Parti Milletvekili aday adayı, eski Sayıştay üyesi, Özel Lokman Hekim Hastanesi Genel Müdürü  İrfan Güvendi’nin de yer aldığı söylenilmektedir.

Merkez İlçe Başkanlığı için isimleri zikredilenler: Mustafa Kemal Kurt, Tarık Çakır, Muharrem Apaydın, Bahadır Akar…

İsimleri zikredilenlerden bazıları için “onlar il başkanlığını kabul ederler mi?” diyenler olabilir…

Başbakanın “sizi Giresun İl Başkanlığında görmek istiyoruz” deyip de kabul etmeyecek kişi, bırakınız il başkanlığını zaten partiye üye de olamaz! Veya teşkilatta en alt kademe hizmet birimi sayılan “çaycılık” dahi yapamaz!

Ak Parti’deki kan değişimi belediye seçimlerini nasıl etkiler?..

İstifalar sonrası yeni oluşum da şahıslar değil de parti menfaati ön planda tutulur ve aday tespitinde de hata yapılmazsa, Ak Parti’nin seçim yarışında rakibi olmaz. Teşkilattaki karamsarlık kalkmış, ümitler yeşermiştir.

Aksi halde, seçimi CHP’nin kazanma ihtimali yok iken, Ak Partililer belediyeyi yine CHP’ye teslim etmiş olacaklardır.

Öyle ki Gazi Caddesi düzenlemesi ve Balık Hali inşaatının Belediye Başkanı Sayın Kerim AKSU’nun bugüne kadar yaptığı olumlu bütün icraatları gölgede bıraktığı şu anda, bu fırsat değerlendirilemezse, buna sebep olanlar bunun siyasi ve manevi sorumluluğunun altından kalkamazlar.

Ak Partibugüne kadar aile içi tartışmalardan fırsat bulup bu konu üzerine yeterince eğilememişti. Bu defa yeni teşkilat, belediyenin başka hiçbir icraatına dokunmasa da, halkın geniş kesiminin yoğun tepkisini çeken sırf bu iki tartışmalı proje üzerine yoğunlaşsa, seçimi rahat kazanır!

Nitekim Belediye Başkanının bu icraatları, kendi içinde de ciddi manada eleştirilmektedir. CHP tabanında fikirlerine değer verilen, tecrübeli bir siyasetçi ve yazar SayınHilmi Taşkın, 23.9.2013 tarihli “Susmak mı yoksa yazmak mı daha doğru”başlıklı yazısında siyasette pek rastlanmayan bir özeleştiriye imza atmış. Mevzuu; Gazi Caddesi düzenlemesinde ve Balık Hali inşaatında göze batan usulsüzlükler… Demokrasiye yaptığı güzel katkıdan dolayı Sayın Taşkın’ı tebrik etmek gerekir.

 

Ak Parti seçim takvimi…

Parti Genel Merkezinden yapılan son açıklamaya göre, daha önce 21 Ekim olarak açıklananadaylık müracaat tarihi 1 Ekim’e çekilmiş bulunuyor.

 

Genel Merkez tarafından açıklanan (Belediye başkanlığı için) adaylık müracaatında alınacak başvuru ücretleri:

·         Nüfusu 100 binin üzerinde olan illerde; 3 000 lira…

·         Nüfusu 100 bin ve daha az olan illerde; 1 500 lira…

·         Nüfusu 200 binden fazla olan ilçelerde; 2 bin 250 lira…

·         Nüfusu 50 binila 200 bin arası olan ilçelerde; 1 500 lira…

·         Nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçelerle nüfusu 10 binden fazla olan beldelerde;750 lira…

·         Nüfusu 10 bin ve daha az olan beldelerde;400 lira…

 

İl genel meclisi üyesive büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından ise 250 lira başvuru ücreti alınacağı ilan edilmiştir.

Hanım adaylardan % 50, engelli vatandaşlardan % 75 daha az başvuru ücretialınacaktır.

 

Gelecek yazımızda inşallah Giresun Merkez (İl) aday adaylarını değerlendirmeye devam edeceğiz.

 

“Ben öyle yöneticiler istiyorum ki, halkın arasında iken halktan biri zannedilsin; halktan biri iken de yönetici gibi görünsün.” Hz. Ali (r.a)

 

Vesselam…

25.09.2013       

www.ahmedcitlakoglu.com

Etiketler :
İl Başkanı kim veya nasıl biri olmalı?.. -
25-09-2013 18:30
GİRESUN GÜNCEL
0 Yorum
Haberi Yazdır
YORUM YAZ
GÜNDEM
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Bitkisel ÜrünlerdoğalDoğal Alem
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© GİRESUN HABER AL
Kodlama : Networkbil.net