TURİZM SANAT YAZAR GÖRÜŞ GİRESUN GÜNCEL GİRESUN İLÇELERDEN KARADENİZ GÜNCEL TÜRKİYE GÜNCEL YURTDIŞI GÜNCEL PROFES. SPOR AMATÖR FUTBOL TOPAL OSMANAĞA RÖPORTAJ VEFAT
Ana Sayfa > > TAŞERON İŞÇİLER, MÜJDE! MÜJDE! MÜJDE! (26 mART 2012)
TAŞERON İŞÇİLER, MÜJDE! MÜJDE! MÜJDE! (26 mART 2012)
26/03/2012 - 18:13
0 Yorum
913 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
AK PARTİ,SUÇ VE CEZA (02 Temmuz 2012)
SİZİ GİDİ SIFIRCI REKTÖRLER SİZİ (24 Haziran 2012)
GİRESUN’A ÖMER BİN ABDULAZİZ ÜNİVERSİTESİ (18 Haziran 2012)
YIKIM EKİBİ İŞ BAŞINDA (10 HAZİRAN 2012)
CEZAEVİ DE ÇÖP TESİSİ DE GÖRELE’YE (4 HAZİRAN 2012)

 

              03.10.2010 Tarihli yazımda; PTT, Üniversiteler, Karayolları Genel Müdürlüğü ve son olarak da   Ankara 6. İş Mahkemesinin Türk Patent Enstitüsünde çalışanlar için vermiş olduğu  kararların,    taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde sona yaklaşıldığının önemli adımları  olduğunu   vurgulamış,  bundan sonraki süreçte öncelikle ilgili kurumların mahkeme kararlarını uygulayacak veya bir üst mahkemeye itirazlarını yapacaklarını,  ancak mahkeme kararlarının sadece yasalara değil,  Anayasaya da dayandırıldığından itirazların   mahkeme sürecini uzatacağını özellikle belirtmiştim.

             Taşeron işçi olarak hayat mücadelesi veren gardaşlarımızın teveccühünün yanında,  emeğin karşılığı olarak hak ettikleri  fakat elde edemedikleri; iş güvenliği, örgütlenme, sendikal haklar gibi  hiçbir özlük hakkı ve iş güvencesi olmayan taşeron işçilere bir nebze olsun destek olabilmek için, bu konunun yakın takipçisi oldum.           

               Evet, taşeron işçilerin artık kadroya geçebileceklerinin müjdesini verebiliriz. Zira Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan yaklaşık on bin taşeron işçinin, mahkeme kararı gereği kadroya geçiş süreci tamamlanmak üzere. Ulaştırma Bakanımız  Sayın Binali YILDIRIM’ ın, Sayın Başbakanımızla yapmış olduğu görüşmeler doğrultusunda, YOL-İŞ Sendikasının da desteğiyle Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesine ilişkin yazı, onay için Maliye Bakanlığına gönderilmiştir.   Bu sürecin son basamağı olan Maliye Bakanlığının onayı ile bundan sonra bütün taşeron işçi gardaşlarımız geçici işçi statüsünde çalışarak, ikinci skaladan maaş alacaklardır. Bu süreçte emeği geçenlere şükranlarımı sunarım.

 

  Darbeci  Demokratlar

  Unutmaya çalışsak ta toplumsal hafızamızdan bir türlü silemediğimiz darbe kavramı, 28 Şubat’ın yıl dönümüyle tekrar ülke gündemindeki yerini aldı. Her ne kadar 1960 Anayasası söylense de, halen yürürlükte olan Anayasamız da  12 Eylül Darbesinin yaptığı bir darbe Anayasasıdır. Demokratlığınızı sözle ifade edebilirsiniz. .Ancak günlük yaşamda karşılığını bulamayan demokratlık anlayışı,  bu ülkede demokrasinin tesisi için yeterli değildir. Zira demokrasinin varlığı kurumlar ve kurallarıyla sürdürülebilir. Peki, biz gerçekten demokrat mıyız veya ne kadar demokratız? O zaman demokrasinin varlığını gösteren kurum ve kurallara  bakalım.

  • 12 Eylül Anayasasının en büyük kurumsal kimliği olan YÖK ve MGK, o günkü güç ve iştahından hiçbir şey kaybetmeden dimdik ayaktadır.
  • Milletvekili, il, ilçe ve belediye başkanları ile  il ve belediye encümenleri dün darbe liderleri tarafından belirlenirken, bugün ise 12 Eylül Anayasasından aldıkları güçle siyasi parti liderleri tarafından belirlenmektedir.
  • Kamu malları darbe dönemlerinde olduğu gibi iktidar yandaşlarına peşkeş çekilmekte olup, kamu kaynaklarıyla  yandaş müteahhitler oluşturulmaktadır.
  • Sendikalar darbe dönemlerindeki gibi etkisiz ve yetkisizdir. Kutsal bildiğimiz hak ve işgücünü korunma yerine,  sermayedarlara peşkeş çekilmektedir. 

Yani darbe anayasasına karşı olacaksınız, fakat bu anayasanın kılına dahi dokunmadan bütün nimetlerinden faydalanacaksınız. Oh ne ala, sevsinler sizin demokratlığınızı.

“ Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır ” öğretisini ilke edinen dinci medyanın, Giresun Üniversitesi’nde prosedür gereği altıncı ismin tamamlanması için bir oy verilen ve YÖK’te yapılan mülakata bile katılma gereği görmeyen  öğretim üyesinin isminin, rektör  olarak atanmak üzere Cumhurbaşkanlığı Makamına sunulmasına kayıtsız kalması, iktidar korkusu ve geçmişteki eleştirdiklerine benzemekten başka  bir şey değildir.   

 

                                                                                                         Ali Zafer TOPŞİR   

26/03/2012 - 18:13
0 Yorum
913 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
GÜNDEM
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© GİRESUN HABER AL
Kodlama : Networkbil.net