TURİZM SANAT YAZAR GÖRÜŞ GİRESUN GÜNCEL GİRESUN İLÇELERDEN KARADENİZ GÜNCEL TÜRKİYE GÜNCEL YURTDIŞI GÜNCEL PROFES. SPOR AMATÖR FUTBOL TOPAL OSMANAĞA RÖPORTAJ VEFAT
Ana Sayfa > > “ TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ” (02 Ekim 2011)
“ TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ” (02 Ekim 2011)
02/10/2011 - 16:02
0 Yorum
2839 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
AK PARTİ,SUÇ VE CEZA (02 Temmuz 2012)
SİZİ GİDİ SIFIRCI REKTÖRLER SİZİ (24 Haziran 2012)
GİRESUN’A ÖMER BİN ABDULAZİZ ÜNİVERSİTESİ (18 Haziran 2012)
YIKIM EKİBİ İŞ BAŞINDA (10 HAZİRAN 2012)
CEZAEVİ DE ÇÖP TESİSİ DE GÖRELE’YE (4 HAZİRAN 2012)

 

 “  TAŞERON  İŞÇİLER  KADROYA ” 

               Taşeron işçilerin sorunlarını özellikle hukuki boyutlarıyla kısa bir süre önce köşe  yazılarımda ele almıştım. Bu yazılarımda, taşeron işçilerin mahkeme kararları gereği  kadroya geçirilmesi gerektiğini  özellikle vurgulamıştım. Zira Anayasa ve yasalara dayanarak,  taşeron işçilerin ifa ettikleri görevlerin kamu görevi olduğunu, dolayısıyla bu görevlerin  devletin kendi bünyesinde kamu çalışanı olarak istihdam ettiği kadrolar eliyle, yerine getirilmesi gerektiğini belirtmiştim.

              Özellikle son iki aylık süreçte  mahkemelerin   taşeron işçilerin kadroya geçirilmesine dair vermiş olduğu kararlar, söylediklerimin gerçekleşmesinden ziyade,  taşeron işçi olarak hayat mücadelesi veren kardeşlerimin elde ettiği kazanımlar olarak şahsımı fazlasıyla memnun etmiştir.  

 

              “Adeta modern kölelik olan  sahipsiz  taşeron işçilerin işte hal i pür melali. Görev tanımları yok. Her işe giderler.  Bir bakmışsın işçi, bir bakmışsın memur, herhangi bir amirin özel işinde çalışırlar veya göreve gelmelerine aracı olanlar tarafından özel işlerinde çalıştırılıyor. İş güvenlikleri yok. Ücretlerini zamanında alamıyorlar. Şirketin kurumla yapmış olduğu sözleşmede belirten rakamdan,  çok daha düşük ücretle çalışıyorlar. Örgütlenme ve  sendikalaşma hakları yok. Şirket tarafından her yıl sürekli sözleşmeleri yenilenerek, sürekli işçi olmaları engelleniyor dolayısıyla,   yasal olan bütün sosyal haklarını kaybediyorlar. Taşeron işçilerin sahibi olmadığı gibi, özel ayrıcalığı bulunan taşeron işçilerin yerine de koşmak zorunda kalıyorlar. Yıllık izinlerde ve hastalık izinlerinde güçlük yaşıyorlar.  Diğer çalışanlar gibi mesai kavramları yoktur, gece gündüz çalışırlar.  Yani hiçbir özlük hakkı ve iş güvencesi olmayan taşeron işçi; yemez, içmez, acıkmaz, hasta olmaz, yorulmaz, hayır demez,  diyemez de”. Bu tanım ve söylemler; mahkemelerin Anayasa ve yasalara dayanarak vermiş olduğu kararlar neticesinde  ortadan kalkacaktır.

              Bugüne kadar PTT, Üniversiteler, Karayolları Genel Müdürlüğü ve son olarak da   Ankara 6. İş Mahkemesinin Türk Patent Enstitüsünde çalışanlar için vermiş olduğu  kararlar,    taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde sona yaklaşıldığının önemli adımlarıdır. 

             Peki bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? Öncelikle kurumlar mahkeme kararlarını uygulayacak veya bir üst mahkemeye itirazlarını yapacaktır. Ancak mahkeme kararları sadece yasalara değil,  Anayasaya da dayandırıldığından itirazlar  mahkeme sürecini uzatacaktır.     

              Bu süreçte taşeron işçiler öncelikle mahkeme kararlarının uygulanmasını istemeliler. Bunu içinde; iktidar başta olmak üzere, TBMM  nezdinde girişimlerde bulunarak, idarelerin mahkeme kararlarını uygulaması sağlanmalıdır. Bunun yanında  sendikalar ve konuya duyarlı bütün sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, güçlü bir kamu oyu oluşturulmalıdır. Gerek kamuda gerekse özel sektör bünyesinde farklı iş kollarında çalışan taşeron işçiler örgütlenmelidir. Taşeron olarak çalışan işçi kardeşlerim, biz bu konsensüsü sağlayamayız veya bu platformu oluşturamayız  düşüncesiyle olumsuzluğa kapılmayın. Zira bugün ülkemizde yaklaşık bir milyon taşeron işçi var. Bir milyon çalışan, demokratik bir ülkede iktidarı yıkıp yeni bir iktidar kuracak çoğunluk demektir. Bunun yanında mevcut sendikaların da yapısını kökten değiştirecek bir güç demektir.

              Saygılarımla.

                                                                                                                Ali Zafer TOPŞİR

02/10/2011 - 16:02
0 Yorum
2839 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
GÜNDEM
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© GİRESUN HABER AL
Kodlama : Networkbil.net